Čo ešte neviete o obočí?

Existuje niekoľko zaujímavých faktov o obočí, ktoré možno prekvapia aj toho najväčšieho fanúšika líčenia. Nezamýšľame sa totiž nad funkciou a vlastnosťami týchto drobných chĺpkov rastúcich na našej tvári. Len chceme, aby vyzerali dobre, takže si vyberáme vyživujúce séra a vosky, ceruzky a pomády, len aby zvýraznili našu prirodzenú krásu.

Namiesto toho, aby ste rozmýšľali, ako by malo vyzerať dokonalé obočie, skúste prísť na to, prečo to obočie skutočne potrebujeme. Vedeli ste, že…?

1. Je naozaj ťažké identifikovať tvár bez obočia

Obočie je tým hlavným faktorom, ktoré dodáva našej tvári charakteristický vzhľad, pričom nezáleží na tom, či je riedke a svetlé, alebo husté a tmavé. Čo sa týka identifikácie, je obočia dôležitejšie dokonca ako oči a riasy. Bez obočia by sme len ťažko rozpoznali tvár, na ktorú sa pozeráme. Pripadá vám to zvláštne? Presvedčte sa jednoduchým testom. Zoberte si svoj obrázok a na odstránenie obočia zo svojej tváre použite grafický softvér. Dokážete spoznať sami seba?

2. Na jednom obočí môže rásť aj viac ako 1 000 chĺpkov

Jedno obočie môže v priemere pozostávať zo stoviek kratších či dlhších chĺpkov. Toto číslo nie je rovnaké pre každého človeka, a preto môže byť naše obočie viac alebo menej husté. Bolo dokázané, že ľuďom, ktorí si nikdy netrhali chĺpky a mali prirodzene husté obočie, narástlo na jednom obočí 1000-1100 jednotlivých chĺpkov!

3. Obočie chráni naše oči

Mnoho žien vníma obočie iba ako jeden z prvkov tváre, ktorý robí náš vzhľad atraktívnejším a vďaka ktorému môžeme vylepšiť svoj vzhľad a zvýrazniť líčenie. Prekvapivo sa za tým skrýva viac. Matka príroda nás neobdarovala obočím bezdôvodne – ich úlohou je chrániť oči pred vlhkosťou, ako je pot alebo dážď, ktoré nám niekedy steká po tvári. Vďaka obočiu voda netečie priamo stredom tváre, ale po jej stranách.

4. Naše obočie vyjadruje emócie

Keby sme nemali obočie, naša tvár by nedokázala vyjadriť ani tie najjednoduchšie emócie. Vďaka pohybom obočia môžeme vyjadriť hnev, prekvapenie, radosť či smútok. Je zaujímavé, že ak sa snažíme zamračiť naschvál, obočia budú asymetrické. Len keď túto emóciu vyjadrujeme nevedomky, sú obočia symetrické. Vďaka tomu je jednoduché zistiť, či náš partner klame.

5. Definícia módneho obočia sa menila s každým desaťročím

Módny vzhľad nášho obočia sa časom mení. Dnes sa za upravené a žiaduce považuje prirodzene vyzerajúce, hladké a symetricky tvarované obočie. No pred 20-30 rokmi bolo v móde obočie, ktoré bolo tenké, tmavé a precízne zvýraznené.

Starostlivosť o obočie krok za krokom

Každý chĺpok, ktorý rastie na našom tele, pre svoj dobrý vzhľad a zdravie vyžaduje súbor vhodných výživných a hydratačných látok. To tiež platí pre obočie, ktoré predstavuje akýsi baldachýn pre naše oči, chráni ich a skrášľuje našu tvár. Ako sa starať o obočie správne?

  • Strava – jadrom každého typu starostlivosti je poskytovanie vhodných živín telu zvnútra, čo znamená prijímanie vyváženej zdravej stravy. Preto, ak chcete posilniť svoje obočie, mali by ste sa zamerať na jedlá, ktoré obsahujú zinok, oxid kremičitý, vitamín E, biotín, železo. Samotné látky pomáhajú posilňovať a vyživovať obočie zvnútra. Napriek tomu si musíme uvedomiť, že niekedy nášmu telu nestačia živiny, ktoré prijímame v potrave. A preto by sme dbať tiež o ďalšiu doplnkovú starostlivosť, ktorú obočiu zabezpečia séra alebo oleje.
  • Líčenie – ak sa chceme pýšiť ohromujúcim a neoslabeným obočím, musíme si začať viac všímať, aké produkty používame na líčenie. Dekoratívna kozmetika totiž celý deň až do večerného odlíčenia vplýva na naše obočie. A preto ak pomáda na obočie obsahuje potenciálne škodlivé látky, môže nielen nadmerne zaťažiť, ale dokonca aj poškodiť vaše obočie. Z tohto dôvodu by ste si mali vyberať kozmetické produkty, ktoré sú zložené z prírodných látok a obohatené o extra hydratujúce zložky.
  • Odličovanie – bohužiaľ najviac obočie poškodzujeme každý deň pri odstraňovaní make-upu. Chyby, ktorých sa dopúšťame najčastejšie, sú: používanie príliš agresívnej kozmetiky, ktorá pokožku vysušuje, ale tiež aj príliš silné šúchanie pleti pri odličovaní. Skúste sa odličovať čo najšetrnejšie používaním prírodných olejov alebo kvalitnej micelárnej vody. Aj keď to takto trvá dlhšie, stojí to za to. Vaše obočie vám bude vďačné, ak s ním začnete zachádzať jemne.
  • Výživa – posledné, ale najdôležitejšie pravidlo hovorí: o obočie je potrebné starať sa tiež zvnútra. Môžete používať domáce prípravky, napríklad ricínový olej, vajíčkovú masku alebo vazelínu. No aj tak je najvýhodnejšie investovať do vysoko kvalitného séra na obočie, ktoré sa nielenže skvele postará o vzhľad obočia, ale tiež podporí zdravie chĺpkov od korienkov až po končeky.